آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۲

 آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۲

آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۲ : در ادامه ی آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۲ در خدمت دوستان هستیم. پیشتر در پستی با عنوان آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۱، مباحثی را در خصوص مدلسازی مطرح کردیم. در این پست به ادامه مباحث پرداخته خواهد شد. در پست قبل جعبه ابزار solid مربوط به قسمت bodies توضیح داده شد. دراین پست جعبه ابزارهای Booleans و Featuers توضیح داده خواهد شد.

  • ابزار boolean : Unite two solids :از این ابزار برای ترکیب دو جسم و تبدیل آنها به یک جسم استفاده می شود. به صورت زیر عمل میکند که پس از کلیک بر روی ابزار، ابتدا روی یک جسم و سپس روی جسم بعدی کلیک میکنید و تبدیل به یک جسم می شود. در شکل زیر مثالی از آن قابل مشاهده است. همانطور که در شکل می بینید استوانه و کره با هم به یک جسم تبدیل شده اند.
Booleans:Unite two solids

Booleans:Unite two solids

  • ابزار boolean : Merge two solids :از این ابزار برای اتصال دو جسم استفاده می شود. تفاوتی که با ابزار قبل دارد این است که در استفاد از ابزار قبل باید دو جسم با هم تداخلی داشته باشند ولی در استفاده از این ابزار نیازی نیست.
boolean : Merge two solids

boolean : Merge two solids

  • ابزار boolean : Intersect two solids : این ابزار فقط قسمت مشترک تداخل دو جسم را نگه و مابقی را حذف می کند. با ملاحظه ی شکل به کاربرد این ابزار بهتر آشنا خواهید شد.
boolean : Intersect two solids

boolean : Intersect two solids

  • ابزار boolean : Cut out a solid with another : این ابزار عکس ابزار قبل عمل می کند و با داشتن نقطه ی مشترک دو جسم شکل اولیه را ایجاد می کند. در شکل زیر مثالی از آن نشان داده شده است.
boolean : Cut out a solid with another

boolean : Cut out a solid with another

  • ابزار boolean : Split a solid in to its primitive : این ابزار عکس ابزار قبل عمل می کند و با داشتن نقطه ی مشترک دو جسم شکل اولیه را ایجاد می کند. در شکل زیر مثالی از آن نشان داده شده است.
 boolean : Split a solid in to its primitive

boolean : Split a solid in to its primitive

  • ابزار Features :Fillet an edge : این ابزار برای گرد کردن گوشه ی اجسام استفاده می شود. با استفاده از این ابزار می توان فیلت ثابت یا فیلت متغیر ایجاد کرد به طوری که در روی لبه تغییرات شعاع انحنا باشد.
Features:Fillet an edge

Features:Fillet an edge

  • ابزار Features :Chamfer an edge : این ابزار برای گرد کردن گوشه ی اجسام استفاده می شود.

 

Features:Chamfer an edge

Features:Chamfer an edge

  • ابزار Features :Add a hole : این ابزار برای ایجاد سوراخ در اجسام استفاده می شود. میتوان هر سوراخی با قطر دلخواه را در یک جسم ایجاد کرد.
Features : add a hole

Features : add a hole

  • ابزار Features :Add a boss : این ابزار بر عکس ابزار قبل عمل میکند و روی جسم حجم استوانه ای ایجاد می کند.
ّFeatures : add a boss

ّFeatures : add a boss

  • ابزار Features :Hollow out a solid : این ابزار درون جسم را خالی میکند و آن را تبدیل به یک جسم با ضخامت کم می کند. مثلا یک استوانه را به یک ورقه ی استوانه ای شکل با ضخامت دلخواه تبدیل می کند.
Features:Hollow out a solid

Features:Hollow out a solid

 

مطالب مرتبط با این آموزش

آشنایی با نرم افزار آدامز Adams

آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۱

آموزش مدلسازی در نرم افزار آدامز ۲

بررسی تماس در نرم افزار آدامز – قسمت اول (Contact restitution Adams View)

آموزش نحوه ی وارد کردن (Import) داده ها به نرم افزار آدامز و استفاده از اسپلاین به جای تابع

انجام آنالیز مودال و پاسخ فرکانسی در نرم افزار Adams

تحلیل مکانیزم chebyshev در نرم افزار Adams

تحلیل دینامیکی چرخدنده ها در نرم افزار آدامز (Adams)

تحلیل یک loader دو درجه آزادی در نرم افزار Adams

شبیه سازی دینامیکی روبات عقرب در نرم افزار آدامز- Scorption Robot

محسن رضایی

کارشناسی : مهندسی مکانیک جامدات، کارشناسی ارشد: مهندسی مکانیک طراحی کاربردی، دکتری: دانشجوی دکتری مکانیک گرایش دینامیک کنترل و ارتعاشات دانشگاه شیراز زمینه های تحقیقاتی: دینامیک، کنترل، ارتعاشات، دینامیک پرواز، دینامیک خودرو، آیروالاستیسته، بهینه سازی زمینه های کاری صنعتی: طراحی مکانیزم های خطوط تولید،طراحی جرثقیل ها،طراحی ماشین الات صنعتی،بررسی عیوب و بهینه سازی ماشین الات صنعتی نرم افزارهای مسلط: متلب-سیمولینک- سیم مکانیک-انسیس - انسیس ورکبنچ-آدامز-سالیدورکس-آباکوس سوابق کاری:استاد سابق دانشگاه ازاد اسلامی، دانشگاه علمی کاربردی،مدرس نرم افزارهای مکانیک مجتمع فنی تهران (شعبه ی شیراز) و آموزشگاه فواد، مشاور مهندسی و طراح در یک شرکت معتبر تلفن تماس: 09369074440 ایمیل : mechanic.soft[at]yahoo.com , info[at]mechanicsoft.ir نوشته‌های تازه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *